Rüya Yorumları ve Yorumlama

Aslında rüyalarımız bize, “olacaklardan” çok, “olanı” anlatır. Peki o zaman “bir rüyanın çıkması” ne demek? Pek çok durumda rüyalarımızın geleceği haber veriyor olmasının asıl sebebi, geleceğimizi yaratının bugünümüz olması.

Rüya yorumu yapmak için kimsenin medyumlara layık yeteneği olması gerekmiyor. Birkaç temel kuralı bilen herkes kolayca rüyaları yorumlayabilir. Bu da yıllarca dirsek çürütmeyi gerektiren bir öğrenim süreci değil. Şimdi anlatacağımız yöntem belki de en kolay ve etkili rüya yorumlama yöntemi. Burada yazılanları iyice öğrenir ve bolca uygulama yaparsanız çok kısa zamanda büyük başarı gösterirsiniz. Ayin, ritüel, dua şu bu gerekmiyor; zaten muhtemelen gayet akla yatkın bulacaksınız yöntemi.

Zihnimiz, bedenimiz, ruhumuz, bizimle rüyalar yoluyla iletişim kurar, fikirleri aktarır, sağlık konusunda uyarılarda bulunur. Evet, bazen rüyalar geleceği de haber verir!

Aynı rüya farklı zaman ve yerlerde görülürse, bunun yorumu da farklı olur. Bazen aynı rüyayı değişik insanlarda görebilir, ancak her insanın ruhu ve manevi dünyayı anlayışı, yaşamı farklıdır. Bundan dolayı da yorumu özünden bir şey kaybetmese bile yorumu ve yansıması farklı olur. Zaman zaman başkaları ile ilgili rüyalar da görebiliriz; bizi hiç ilgilendirmeyen bir rüya, bir başka bir başka yakınımızı ilgilendirebilir.

Rüyaları yorumlarken tarafsız olmak, duygulara kapılmamak, karamsarlaşmamak gerekir. Bu arada rüyada sadece bir şekil veya olayı değil, her şeyi birlikte yorumlamalıdır. Rüyadaki renkler de büyük önem taşır.

Rüyada görülen bazı insanlar tanıdıksa, adlarına da dikkat edilmelidir. Bu adların anlamları da yaklaşan bir durumu haber verebilir.

Örneğin derdi, sıkıntısı olan biri rüyasında adı Necati olan birini görürse sevinmelidir. Çünkü Necati "kurtuluş" anlamına gelmektedir. Bu durumda rüyayı gören dertten, sıkıntıdan kurtulacaktır. Rüyaları tarafsızca yorumlamalı ve ayrıntıları da değerlendirmelisiniz.

Rüya Yorumlamak için gerekli adımlar

Rüya yorumlama işine merakınız varsa ilk olarak bir not defteri edinin. Uyanır uyanmaz rüyanızda gördüğünüz her şeyi not edin. İlla yazmanız gerekmiyor tabii ama bir şekilde kaydetmeniz şart. İsterseniz ses kayıt cihazı da kullanabilirsiniz. Hatta bu yazmaktan da iyi bir yöntemdir çünkü ne olsa yazdığımızdan daha hızlı konuşuruz. Konuşurken daha ayrıntılı tasvirleri aktarma ihtimalimiz artar. Ayrıca ses tonunuzu da analiz edebilirsiniz.

Rüya tabircisinin hissiyatının güçlü olması gereklidir. Rüya yorumu konusunda aceleci davranılmamalıdır. Rüyaların rehber nitelikte olduğu kati suretle hesaba katılmalı, emarelere dayanarak gerekli tedbirler alınmalıdır.

Rüya yorumu yapan kişi, kesinlikle sonuç olarak rüya sahibinin hangi derecede etki altında kalacağını hesaba katmalı, sinirsel problemlere neden olabilecek değerlendirmelerden zorunlu kalmadıkça kaçınmalıdır. Tam da bu nedendir ki rüya yorumları kesinlikle hayra yorulmalıdır. Rüya tabircisi, mutlaka dinler, adetler, kültürler gibi bir çok değişken konusunda tecrübe sahibi olmalıdır.

İslami Rüya Tabirleri bizim kültürümüze hem hadisler hem önde gelen din düşünürleri aracılığıyla iletilmiştir ve günümüzde önemini sürdürmektedir. Rüya Tabirleri yapan kimsenin bütün eski tabirler konusunda fikir sahibi olması ve rüya sahibinin ruh halini de değerlendirerek rüyayı tabir etmesi gerekir. Rüya yorumu yapan kişinin mutlak suretle rüyalarda görülenin tabirini bilmesi icap eder. Rüyalar yorumu yapılırken kesinlikle, rüya görenin ruh halini, rüyanın anlamını değerlendirmeli ve bu bilgilerin ışığında bir sonuca ulaşılmalıdır.

Rüyaları daha iyi hatırlamanın bir yöntemi var mı?

Rüyaları daha iyi hatırlamanın tek yolu, kişinin bir başka kişi tarafından rüya döneminde olduğunun bilinmesi ve o dönemde uyandırılmasıdır. Bu konuda yapılmış çalışmalarda rüya içeriğiyle ilgili bilgi edinebilmek için kişiler uyku testlerine tabi tutulmuş ve rüya dönemine girdikleri zamanlarda uyandırılarak rüyalarını anlatmaları istenmiştir. Bu yolla kişilerin rüya içerikleri öğrenilmiş, neler gördükleri neler yaşadıkları bilimsel çalışmalara yansıtılabilmiştir.

Rüya hafızasını geliştirebilmek mümkün değildir çünkü sık uykudan uyandırılmak kişide hafıza yorgunluğuna ve beden yorgunluğuna sebep olacaktır. Dolayısıyla rüyayı hatırlamak rüya hafızasını geliştirmek çok da sağlıklı bir durum değildir.

Gece çok huzursuz uyuyorsanız ve uykunuz çok sık bölünüyorsa rüya döneminde de uykunuz bölünecektir. Bu durumda rüyalarınızı hatırlayabilirsiniz ancak sabah uyandığınızda uykunuzun bölünmesinden dolayı daha yorgun ve mutsuz olursunuz.

Rüyalar neyi anlatır?

Rüyalar kendi hayatımızın tamamıyla büyük bir bölümünü yansıtır. Rüyalar bazen de kendi altıncı hissimizin harekete geçmesiyle de bazı bilgiler içeriyor olabilmektedir. Rüyalar bazen geleceğe dair ya da bir uyarı niteliğinde de olabilir. Üçüncü gözümüzün uyku halinde açık olması durumunda yapıp yapmamamız gereken şeyler le ilgili veya gelecekte olabilecek şeylerle ilgili de bazı rüyalar görebiliriz.

Bu noktada rüyamızın içeriğinin gün içerisinde ya da daha evvelden başınızdan geçen olaylarla ya da gördüğümüz olaylarla alakalı olup olmadığını çok iyi tespit etmek, analiz etmek gerekmektedir. Rüya yorumlayan kişinin de bunu anlaması, sizden bu sorunun cevabını alabilmesi için sizi çok iyi yönlendirmesi, bir psikolog gibi doğru soruları sorması gerekmektedir.

Rüyalar geleceğe dair haber veriyor mu?

Rüyaların geleceğe dair haber veriyor olmasına dair bir bilimsel veri bulunmamaktadır. Ancak halk arasında bu tür deneyimler bulunduğu için kişiler rüya tabirlerini geleceğe dair bir bilgi verdiğine inanmaktadır. Aynı zamanda İslamiyette ve Kuran’da bazı Peygamberlerin rüyalarının çıktığı da yazmaktadır. Bunun gibi durumlar dışında rüya temel olarak kişinin bilinç altından kaynaklanmaktadır. Bir insanın kendi rüyası ile kendi ruh halini ve durumunu anlaması mümkündür. Sıkıntılarını neye kafa taktığını neyi umursadığını neden etkilendiğini anlaması mümkündür. Modern bilimde Psikologlar da insan ruh halini ve psikolojisini anlamak için rüyalardan çokça faydalanmaktadır.