Rüya Hatırlama Yöntemleri ve Teknikleri

Eğer uygun şeyleri yapar, gerekli eksersizleri sık sık yaparsanız bilinçli rüya görebilirsiniz. Örneğin, istediğiniz rüyayı görmeyi veya rüya görürken rüyada olduğunuzu farketmeyi ve rüyanızı koşullandırmayı öğrenebilirsiniz. Bu metodla rüya evreninizle, günlük uyanık yaşamınız arasında ilişki kurabilir ve yorumlar yapabilirsiniz. Hatta bir günlük tutarak, "Berrak Rüya" görmeye hazırlanabilir ve daha da ötede astral çıkış yani fiziki bedenden ayrılma deneyimini yaşayabilirsiniz.

 İlk olarak görülen rüyaları hatırlamak için son derece basit ama etkili olan bir yöntemden bahsedelim. Yastığınızın altına veya yakınına bir kağıt kalem alarak gördüğünüz rüyaları hemen not edin. Hatırlamanız açısından son derece etkili bir yöntemdir. Hatta günlük tutar gibi bir ajanda veya deftere kaydedin.

Gece uykusundan sonra uyandığınız zaman aklınıza gelen gündelik konuları hemen bir kenara atın. Zihninize bu tür işlerle doldurmak yerine boşaltarak gece gördüğünüz rüyaları hatırlamaya çalışın. Yeteri kadar konsantre olur ve bunu alışkanlık haline getirirseniz, ilerleyen zamanlarda bilinçaltınızdaki birçok olayı ve rüyalarınızı gün yüzüne çıkararak daha fazla hatırlamaya başlarsınız.

Yatmadan önce rüyada görmek istediğiniz şey ile ilgili düşünce, uğraş gibi faaliyetlerde bulunun. Gece o rüyayı görebilirseniz hatırlamanız çok daha kolay olacaktır. İlk başlarda belki yapamayabilirsiniz ve asla vazgeçmeyin olana kadar devam edin.

 Zihinsel egzersizler yaparak hafızanızı ve hatırlama mekanizmanızı güçlendirin.

 Yatmadan önce zihninizde yer alan olumsuz düşünceleri ve gereksiz şeyleri mutlaka temizleyin. Zihninizi boşalttığınızda daha net rüyalar görürsünüz ve daha rahat hatırlarsınız.

 Garip ve anlamsız rüyalar gördüğünüzde rüyanın akışını istediğiniz gibi değiştirmeye çalışın ve senaryoyu siz kendiniz yazın. Böylece kendi yazdığınız rüyayı unutmanız zor olacaktır.

Rüyaları hatırlama yöntemleri kullanarak, hatırlamakta güçlük çektiğiniz ve gün içerisinde sürekli sizi rahatsız eden rüyalardan kurtulmuş olursunuz. Bazı rüyalar insanı derinden etkileyebilir. Bu etkiyi hissedebilirsiniz ancak rüyayı hatırlamadığınızdan dolayı neyin etkisi altında olduğunuzu bilemezsiniz. Bu da zihinsel açıdan oldukça karmaşık bir duruma yol açar. Ancak rüyalarınızı hatırlayıp yorumlayarak bu durumun etkisinden kurtulabilirsiniz.

Neden rüyalarımı hatırlama zahmetine gireyim ki bu ne kadar gerekli?

1. Rüyadayken bilinciniz uyanık olduğunu zaman erişemeyeceğiniz bazı bilgilere erişim hakkına sahip olur. Rüyalarınız gizli arzularınızı ve bilinçaltı duygularınızı ortaya çıkarabilir.

2. Rüyalarınızı hatırlamakla kendiniz hakkında daha fazla bilgi edinebilir bazı şeylerin farkına varabilir ve kendi kendinizi iyileştirebilirsiniz. Rüyalar kendinizi algılama biçiminizin bir uzantısıdır. Rüyalar bir neşe kaynağı bir bilgi kaynağı ya da bir ilham kaynağı olabilir.

3. Rüyalarınızı hatırlamak sizi daha baskın ve kendi hissettiren bir kişi haline getirebilir. Rüyalarınızı hatırlamakla duygularınızı ifade eder ve onlarla yüzleşirsiniz.

4. Rüyalarınızı hatırlamak hayatınızın stresli yönlerini kabullenmenize ve onlarla birlikte yaşamayı öğrenmenize yardımcı olabilir.